• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Globalna ocena interakcji lodowce-osuwiska i związanych z nimi geo-zagrożeń – kierownik: prof. UAM Marek Ewertowski

Szczegóły
Kod SD-NZS-G3
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych
Dziedzina/dyscyplina naukowa Nauki o Ziemi i środowisku
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Trzeciego stopnia
Języki wykładowe angielski, polski
Limit miejsc 1
Czas trwania 8 semestrów
Adres WWW https://amu.edu.pl/doktoranci/szkola-doktorska/rekrutacja/20232024
Wymagany dokument
  • Dokumenty uprawniające do podjęcia studiów doktorskich
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Konkurs do projektu w ramach dodatkowej puli miejsc do Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych UAM w dyscyplinie: nauki o Ziemi i środowisku

Opis projektu    

Cel Projektu - Zanik mas lodowych obserwowany we wszystkich obszarach kuli ziemskiej to zjawisko powszechnie przywoływane jako ilustracja wpływu globalnego ocieplenia. Zmiany zasięgu i objętości lodowców są jednymi z najczęściej wykorzystywanych wskaźników zmian klimatu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że lodowce reagują także na innego rodzaju zdarzenia (np. osuwiska, trzęsienia ziemi) występujące w ich otoczeniu. Głównym problemem badawczym, który próbujemy rozwiązać w projekcie jest określenie wpływu osuwisk na dynamikę lodowców oraz związanych z nimi geo-zagrożeń w porównaniu do przekształceń wynikających ze zmian klimatu. Podczas badań sprawdzimy w jaki sposób systemy glacjalne reagują na nagłą dostawę materiału skalnego na powierzchnię lodowców. Celem projektu jest przeprowadzenie systematycznej, ilościowej oceny tego wpływu poprzez: (1) Rozpoznanie globalnego rozmieszczenia dużych osuwisk i lawin skalnych na powierzchnię lodowców w ciągu ostatnich 50 lat – na podstawie obrazów satelitarnych o średniej rozdzielczości; (2) Ilościowe określenie zmian prędkości płynięcia lodu i bilansu mas lodowych na skutek depozycji mas skalnych na podstawie serii czasowych wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych i cyfrowych modeli wysokościowych; (3) Ustalenie głównych mechanizmów tych zmian na podstawie modelowania i badań terenowych z wykorzystaniem dronów.   

Metody i spodziewane rezultaty - Proponowane badania obejmują analizę interakcji lodowce-osuwiska w trzech różnych skalach przestrzennych: dla całego świata, dla wybranych zlewni i dla pojedynczych osuwisk. W projekcie wykorzystywane jest multidyscyplinarne podejście, które integruje obserwacje teledetekcyjne z różnych źródeł (średnio- i wysokorozdzielcze obrazy satelitarne, dane z dronów), terenowe obserwacje geomorfologiczne i sedymentologiczne, z numerycznym modelowaniem dynamiki mas lodowych dla różnych typów systemów glacjalnych. Przeprowadzenie badań zwiększy naszą wiedzę na temat: (1) liczby i przestrzennego rozmieszczenia lodowców, na których dynamikę wpływają osuwiska; (2) roli nagłego zwiększenie obciążenia powierzchni lodowca materiałem skalnym w odniesieniu do zmian zasięgu i dynamiki mas lodowych; (3) różnic między reakcją lodowców na globalne zmiany klimatyczne w porównaniu do zdarzeń o charakterze lokalnym. Wymiernymi efektami projektu będą: (1) nowa metodyka badawcza integrująca teledetekcję, badania terenowe i modelowanie numeryczne do oceny rozmieszczenia i dynamiki systemów glacjalnych w których wystąpiły duże ruchy masowe; (2) baza danych przestrzennych ukazująca globalne rozmieszczenie dużych osuwisk i lawin skalnych na powierzchnię i przed czołem lodowców; (3) analiza ilościowa wpływu mas skalnych na prędkość i bilans masy lodowców.   

Szukamy kandydatów zainteresowanych teledetekcją, GIS, geomorfologią i glacjologią. W momencie składania dokumentów kandydaci muszą posiadać tytuł magistra. Preferowane jest udokumentowane doświadczenie w pracy z danymi teledetekcyjnymi i GIS. Dodatkowym atutem jest posiadanie wiedzy z zakresu geomorfologii glacjalnej lub glacjologii oraz wcześniejsze doświadczenie w badaniach terenowych. Wybrani kandydaci muszą być w stanie pracować niezależnie i w zorganizowany sposób oraz wykazać się dobrymi umiejętnościami współpracy. Dzięki pracy w dynamicznym zespole badawczym będziesz mieć niesamowitą możliwość rozwoju swojej przyszłej kariery naukowej. W zależności od potrzeb i zainteresowań, oferujemy trening w zakresie GIS, teledetekcji, modelowania numerycznego i geomorfologii. Pomożemy Tobie w przygotowaniu wniosków grantowych i nawiązaniu współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą. W projekcie zapewnione są środki na badania terenowe i kameralne, udział w konferencjach i warsztatach oraz staże zagraniczne.   

W projekcie przewidziane są dwa stanowiska dla doktorantki/doktoranta ze stypendium: 

(A)    Doktorat #1 – planowana tematyka rozprawy doktorskiej: „Quantification of landslide-induced changes in glacier dynamics based on time-series of high-resolution satellite imagery”. Projekt realizowany będzie pod kierunkiem Marka Ewertowskiego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, https://www.webofscience.com/wos/author/record/I-6883-2012) we współpracy z wewnętrznym promotorem pomocniczym dr. Jakubem Małeckim (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, https://glacjoblogia.wordpress.com/autor/) oraz międzynarodowymi promotorami: Profesor David Evans (Durham University, UK https://www.durham.ac.uk/staff/d-j-a-evans/) Profesor Jamie Shulmeister (University of Canterbry, New Zealand https://www.canterbury.ac.nz/science/contact-us/people/jamie-shulmeister.html).. Doktorant #1 będzie odpowiedzialny za badania nad dynamiką lodowców na podstawie wysokorozdzielczych danych satelitarnych. Zakres zadań: 

·         Wyznaczenie reprezentatywnych lodowców testowych

 ·         Pozyskanie wysokorozdzielczych danych teledetekcyjnych

 ·         Opracowanie serii czasowych cyfrowych modeli wysokościowych oraz ortoobrazów

 ·         Kwantyfikacja zmian objętości przed i po wystąpieniu osuwiska (bilans masy)

 ·         Obliczenie prędkości płynięcia lodu w różnych częściach lodowców przed oraz po wystąpieniu osuwiska na podstawie algorytmów typu „feature tracking”

 ·         Porównanie dynamiki lodowców, na które miały wpływ osuwiska, z „normalnymi” systemami lodowcowymi

 ·         Pomoc w organizacji i przeprowadzeniu badań terenowych

 ·         Pomoc w zarządzaniu danymi i metadanymi

 ·         Przygotowanie artykułów naukowych do publikacji w czasopismach zasięgu międzynarodowym

 ·         Udział w warsztatach i konferencjach

 ·         Rozwój własnych kwalifikacji badawczych

 ·         Upowszechnianie wyników projektu (prelekcje dla szkół, pomoc w prowadzeniu kont w mediach społecznościowych, pomoc w prowadzeniu strony projektu)

 ·         Współpraca z pozostałymi członkami zespołu

 (B)    Doktorat #2 – planowana tematyka rozprawy doktorskiej: „Modelling of landslide impacts on glacier dynamics based on high-resolution satellite imagery, UAV-generated data and field-based observations”. Projekt realizowany będzie pod kierunkiem Marka Ewertowskiego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, https://www.webofscience.com/wos/author/record/I-6883-2012) we współpracy wewnętrznym promotorem pomocniczym dr. Jakubem Małeckim (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, https://glacjoblogia.wordpress.com/autor/) oraz międzynarodowym promotorem: Profesor Stewart Jamieson (Durham University, UK https://www.durham.ac.uk/staff/stewart-jamieson/). Doktorat #2 będzie odpowiedzialny za modelowanie związków między lodowcami a osuwiskami. Zakres zadań:

·         Rozpoznanie teoretycznych mechanizmów, które mogą wpływać na prędkość płynięcia lodu i bilans mas lodowych oraz ich implementacja w oprogramowaniu do modelowania

·         Numeryczne modelowanie wpływu osuwisk na dynamikę lodowców

·         Weryfikacja wyników modelowanie podczas badań terenowych oraz przy wykorzystaniu danych teledetekcyjnych

·         Porównanie dynamiki lodowców, na które miały wpływ osuwiska, z „normalnymi” systemami lodowcowymi

·         Terenowe badania geomorfologiczne i sedymentologiczne

·         Pomoc w organizacji i przeprowadzeniu badań terenowych

·         Pomoc w zarządzaniu danymi i metadanymi

·         Przygotowanie artykułów naukowych do publikacji w czasopismach zasięgu międzynarodowym

·         Udział w warsztatach i konferencjach

·         Rozwój własnych kwalifikacji badawczych

·         Upowszechnianie wyników projektu (prelekcja dla szkół, pomoc w prowadzeniu kont w mediach społecznościowych, pomoc w prowadzeniu strony projektu)

·         Współpraca z pozostałymi członkami zespołu

 

Kierownik projektu:   dr hab. Marek Ewertowski, Prof. UAM – projekt NCN SONATA BIS 11 2021/42/E/ST10/00186. E-mail: evert@amu.edu.pl

Komisja rekrutacyjna

1.    Prof. UAM dr hab. Marek Ewertowskiprzewodniczący

2.    Prof. UAM dr hab. Leszek Kasprzak

3.    Prof. UAM dr hab. Jędrzej Wierzbicki

4.    Prof. UAM dr hab. Małgorzata Mazurek

5.    Dr Aleksandra Tomczyk

6.  Mgr Paweł Kaczmarek - sekretarz

Harmonogram rekrutacji:

 
                        Przyjmowanie dokumentów: od 3 do 14 lipca 2023 r.
                        Postępowanie rekrutacyjne: od 1 do 28 lipca 2023 r.
                        Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do przyjęcia: 11 sierpnia 2023 r
                            Złożenie dokumentów w wersji papierowej: od 1 do 29 września 2023 r. 
 

Dodatkowa rekrutacja

 
                        Przyjmowanie dokumentów: od 4 do 15 września  2023 r.
                        Postępowanie rekrutacyjne: od 25 do 29 września 2023 r.
                        Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do przyjęcia: 2 października  2023 r
                            Złożenie dokumentów w wersji papierowej: od 3 do 20 paździerika  2023 r.
 

Opłata rekrutacyjna

Opłata rekrutacyjna do szkoły doktorskiej wynosi 300 zł.

Forma postępowania kwalifikacyjnego

Postępowanie kwalifikacyjne - dwuetapowe:
pierwszy etap - ocena projektu badawczego,  osiągnięć naukowych i innych kandydata oraz uwzględnienie  oceny z dyplomu studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich; (maksymalna liczba 50 pkt)
drugi etap - rozmowa kwalifikacyjna (maksymalna liczba 50 pkt)
Do drugiego etapu dopuszcza sie kandydatów,którzy otrzymali nie mniej niz 60% maksymalnej liczby z pierwszego etapu.

Język postępowania kwalifikacyjnego, w tym rozmowy kwalifikacyjnej

Język polski lub języku angielskim. 

Wymagane dokumenty  

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do szkoły doktorskiej rejestruje się w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) i składa dokumenty w formie elektronicznej.

 Kandydaci zobowiązani są do:

1)     wypełnienia formularza rejestracyjnego i załączenia zdjęcia w wersji elektronicznej o wymiarach 20 mm x 25 mm w rozdzielczości co najmniej 300 dpi;

2)     określenia dyscypliny naukowej, w której kandydat będzie odbywał kształcenie w szkole doktorskiej;

3)     wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji;

4)     wprowadzenia wyników z egzaminów dyplomowych;

5)     załączenia CV;

6)     załączenia skanu listu motywacyjnego podpisanego odręcznie wraz ze wskazaniem dyscypliny naukowej, w której kandydat chciałby uzyskać stopień naukowy doktora;

7)     załączenia skanu odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych, potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji na poziomie 7. Polskiej Ramy Kwalifikacji, a w przypadku absolwentów z roku akademickiego 2022/2023, którym nie został wydany jeszcze dyplom, zaświadczenia o uzyskaniu kwalifikacji na poziomie 7. Polskiej Ramy Kwalifikacji. W przypadku kandydatów, którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły doktorskiej na podstawie najwyższej jakości osiągnięć naukowych wymagany jest odpowiednio: dla absolwentów studiów pierwszego stopnia dyplom ukończenia tych studiów wraz z suplementem a dla studentów po ukończonym 3 roku jednolitych studiów magisterskich zaświadczenie o uzyskanej średniej studiów z lat 1-3 wraz z kartą przebiegu studiów;

8)     załączenia skanu podpisanego odręcznie oświadczenia o niepodjęciu kształcenia w innej szkole doktorskiej oraz o nieposiadaniu stopnia doktora;

9)     załączenia skanu podpisanego odręcznie oświadczenia o udokumentowanych osiągnięciach oraz dokumentów potwierdzających te osiągnięcia – należy wskazać osiągnięcia podlegające ocenie:

a)  w liczbie do 3 – w przypadku osiągnięć naukowych;

b)  w liczbie do 3 – w przypadku innych osiągnięć;

10) załączenia skanu podpisanej odręcznie propozycji autorskiego projektu badawczego a w przypadku rekrutacji w związku z realizacją projektu badawczego – autorskiej koncepcji realizacji projektu grantowego, wraz z bibliografią (do 8 stron standardowego maszynopisu, maks. 15 000 znaków ze spacjami);

11) załączenia skanu pobranego z systemu IRK podpisanego odręcznie podania o przyjęcie do szkoły doktorskiej;

       12) wniesienia opłaty rekrutacyjnej. 

  Osoby, które uzyskały niezbędne wykształcenie poza terenem Rzeczypospolitej Polskiej, składają dodatkowo:   

  • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię dokumentu poświadczającego wykształcenie – dyplom z suplementem studiów pierwszego stopnia (Bachelor degree) i dyplom z suplementem studiów drugiego stopnia (MSc, MA) w języku oryginalnym i w poświadczonym tłumaczeniu na język angielski lub na język polski;
  • kserokopię paszportu.

Kryteria oceny

W postępowaniu rekrutacyjnym uwzględnia się:

 

 1)   ocenę z dyplomu studiów drugiego stopnia, jednolitych magisterskich, nie więcej niż 10 pkt; w przypadku kandydatów, którzy ubiegają się o przyjęcie na podstawie najwyższej jakości osiągnięć naukowych („Perły Nauki”), 10 pkt;

 2)   ocenę dotychczasowej aktywności naukowej oraz osiągnięć naukowych kandydata; kandydat wskazuje do oceny maksymalnie trzy udokumentowane osiągnięcia naukowe, zgodne z kryteriami osiągnięć kandydata przyjętymi przez komisję rekrutacyjną dla danej dyscypliny; nie więcej niż 15 pkt;

 3)     inną udokumentowaną działalność kandydata, na podstawie wskazanych przez kandydata maksimum trzech osiągnięć zgodnych z kryteriami osiągnięć kandydata przyjętymi przez komisję rekrutacyjną dla danej dyscypliny, nie więcej niż 5 pkt;

 4)     wynik rozmowy kwalifikacyjnej, przy czym zakres rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje:

 a)     wiedzę oraz kompetencje kandydata istotne dla planowanych badań oraz właściwe dla wskazanej dyscypliny naukowej,

 b)     elementy metodologii badań właściwe dla wskazanej dyscypliny.

 Za rozmowę kwalifikacyjną można otrzymać nie więcej niż 50 pkt; maksymalny czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej może wynieść 30 minut.

 5)     ocenę przygotowanego na potrzeby rekrutacji projektu badawczego (nie więcej niż 20 pkt), ze szczególnym uwzględnieniem:

 a)     umiejętności sformułowania celu badań oraz przedstawienia problemu badawczego;

 b)     pomysłu badawczego oraz umiejętności zaproponowania sposobu rozwiązania;

 c)     metodologii właściwej dla wskazanej dyscypliny;

 d)     znajomości stanu badań wraz z podstawową bibliografią.

 

Warunki przyjęcia do szkoły doktorskiej

Maksymalna liczba punktów to 100 punktów. Warunkiem przyjęcia do szkoły doktorskiej jest znalezienie się na liście rankingowej, w obrębie limitu miejsc dla danej dyscypliny naukowej i uzyskania minimum 60 punktów z całości postępowania kwalifikacyjnego.

Program kształcenia

Kształcenie w szkole doktorskiej trwa 8 semestrów. Kształcenie  prowadzone jest na podstawie ramowego planu kształcenia oraz indywidualnego planu badawczego i kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.

Ramowy plan kształcenia  w szkole doktorskiej obejmuje katalog modułów zajęć obowiązkowych, obowiązkowych do wyboru i fakultatywnych wraz z:

1)    określeniem ich harmonogramu

2)    sposobem ich realizacji

3)    weryfikacją efektów uczenia się.

Rozpoczęcie kształcenia w dniu 31 października 2023 roku. 

Promotorzy

Doktorant pracuje pod kierunkiem promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego, którzy będą wyznaczeni w terminie 3 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia w szkole doktorskiej.

Stypendia

Wysokość stypendium: 5000 PLN brutto przez okres  48 miesięcy. 


Zasady rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku akademickim 2023/2024 zgodnie z Uchwałą nr 287/2022/2023  Senatu UAM z dnia 30 stycznia 2023 r.