Kod | NP-PS |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Studiów Edukacyjnych |
Forma studiów | Niestacjonarne (zaoczne) |
Poziom kształcenia | Podyplomowe |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 35 |
Czas trwania | 3 semestry |
Adres komisji rekrutacyjnej | Wydział Studiów Edukacyjnych, ul. Szamarzewskiego 89, bud. D, pok. 202, 60-568 Poznań |
Godziny otwarcia sekretariatu | 8:00-14:00 |
Adres WWW | https://wse.amu.edu.pl/studia-podyplomowe/pedagog-specjalny-w-edukacji-wlaczajacej |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Kierownik studiów: prof. dr hab. Iwona Chrzanowska, e-mail: iwona.chrzanowska@amu.edu.pl
Termin rozpoczęcia rekrutacji: 18.09.2024 r. godz. 18:00
Termin rejestracji w systemie IRK:
Przedłużamy rekrutację!
18 września 2024 r. – początek rejestracji w systemie IRK
15 października 2024 r. – zakończenie rejestracji w systemie i przyjmowania dokumentów
16 października 2024 r – ogłoszenie wyników rekrutacji w systemie IRK
Etapy rekrutacji:
KROK 1 - Rejestracja w systemie IRK – 18.09.2024 - 15.10.2024 r.
Rejestracja na studia podyplomowe odbywa się drogą elektroniczną ON-LINE w systemie IRK.
W celu dokonania rejestracji w systemie IRK kandydat:
- zakłada osobiste konto rejestracyjne,
- wypełnia dane osobowe i dane dotyczące wykształcenia,
- dokonuje wyboru kierunku studiów.
KROK 2 - Przesłanie wymaganych dokumentów pocztą na adres Sekretariatu Studiów Podyplomowych:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Studiów Edukacyjnych
ul. Szamarzewskiego 89, bud. D, pok. 202
60-568 Poznań
lub bezpośrednie złożenie dokumentów w sekretariacie (adres jak wyżej):
poniedziałek - piątek 8:00 – 14:00.
Wymagane dokumenty do rekrutacji:
- Podanie o przyjęcie na wybrane studia podyplomowe wygenerowane z systemu IRK (proszę nie wgrywać zdjęć).
- klauzula informacyjna – rekrutacja na studia podyplomowe;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przy podpisaniu umowy przed rozpoczęciem zajęć),
- dokument potwierdzający przygotowanie pedagogiczne
KROK 3 - Wyniki rekrutacji - ogłoszenie decyzji o zakwalifkowaniu/niezakwalifkowaniu na indywidualnych kontach w IRK – 16 października 2024 r.
- 16 października 2024 r. godz. 18:00 w systemie IRK (na indywidualnych kontach internetowych) nastąpi ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Studia podyplomowe/kwalifikacyjne są przeznaczone dla osób, które pragną nabyć kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach (zgodnie Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 22 sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli)
Urzeczywistniają one standardy przygotowania nauczycieli do praktycznej realizacji edukacji włączającej, rozumianej jako edukacja wszystkich uczniów, bez względu na charakter i specyfikę ich potrzeb edukacyjnych.
Warunkiem powodzenia idei edukacji włączającej są kompetencje nauczycieli w zakresie pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych w warunkach szkół ogólnodostępnych.
Program niniejszych podyplomowych studiów kwalifikacyjnych jest zgodny z Załącznikiem nr 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. określającego standard kształcenia na studiach podyplomowych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela w zakresie edukacji włączającej.
Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz nabędą kompetencje w zakresie identyfikowania potrzeb dzieci i uczniów w podejściu funkcjonalnym oraz planowania, realizowania i monitorowania działań wspierających w placówkach włączających; nauczania w grupach zróżnicowanych z uwzględnieniem zasad uniwersalnego projektowania nauczania oraz efektywnego wykorzystania nowych technologii; nowoczesnych metod organizacji zespołów nauczycieli i specjalistów współpracujących na rzecz zapewnienia wysokiej jakości edukacji włączającej; efektywnych metod współpracy z rodzicami i prawnymi opiekunami uczniów i dzieci z niepełnosprawnościami; współczesnych, opartych na dowodach, metod kształtowania relacji w heterogenicznych grupach uczniów i dzieci, rozwijania kompetencji społecznych oraz zapobiegania podejmowaniu przez dzieci i uczniów zachowań problemowych.
Uzyskiwane kwalifikacje zawodowe:
Nauczyciel kończąc studia kwalifikacyjne uzyskuje nowe kwalifikacje w zakresie edukacji włączającej oraz nauczyciela pedagoga specjalnego w edukacji włączającej. Zyskuje wiedzę i umiejętności w zakresie pracy z uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi w grupach i klasach w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
Podstawy prawne
− Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 890, z późn. zm.).
− Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 1289 i z 2022 r. poz. 1769).
− Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1280 i z 2022 r. poz. 1594).
Adresaci:
Studia adresowane są do:
- osób posiadających dyplom ukończenia studiów magisterskich lub studiów pierwszego i drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki (każda specjalność) oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego
- osób posiadających dyplom ukończenia studiów jednolitych magisterskich lub studiów pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego
Organizacja Studiów
- Studia trwają 3 semestry i obejmują 490 godzin w tym 120 godzin praktyk (łącznie 48 ECTS)
- Zajęcia odbywają się w formie hybrydowej (75% zajęć odbywać się będzie na Wydziale Studiów Edukacyjnych w Poznaniu, 25% zajęć on-line) – piątki, soboty i niedziele, 2 (czasami 3) razy w miesiącu, ponieważ ich termin zakończenia jest obligatoryjny i określony przez Ministerstwo.
- Rozpoczęcie studiów: październik 2024 r.
Warunki ukończenia Studiów
- Warunkiem ukończenia studiów będzie uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów realizowanych w ramach studiów.
- Na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych wpisuje się ostateczny wynik studiów określany na podstawie średniej ocen ze wszystkich przedmiotów realizowanych w toku studiów, zgodnie Regulaminem studiów podyplomowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 30.09.2019 r.
Zakres finansowania:
- Finansowanie obejmuje zajęcia dydaktyczne objęte programem studiów.
- Finansowanie nie obejmuje kosztów: dojazdu, noclegów, wyżywienia
Więcej informacji na stronie: https://wse.amu.edu.pl/studia-podyplomowe/pedagog-specjalny-w-edukacji-wlaczajacej
Zadanie finansowane ze środków Ministra
- Zadanie finansowane przez Skarb Państwa – Ministra Edukacji Narodowej, adres: al. Jana Chrystiana Szucha 25, 00-918 Warszawa, nazwa zadania – „Pedagog specjalny w edukacji włączającej”